Tradycyjnie już pod koniec roku organizujemy manewry poszukiwawczo – ratownicze, do udziału w których zapraszamy nie tylko wszystkie jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu Gminy Tarnów Opolski, ale i jednostki OSP z innych regionów naszego województwa. 

W tym roku założenia szkoleniowe realizowaliśmy wspólnie z jednostkami OSP z terenu powiatu opolskiego, brzeskiego, strzeleckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego i krapkowickiego – w sumie w ćwiczeniach wzięło udział ok. 80 druhów. Dodatkowo dołączyli do nas ratownicy PCK, przedstawiciele Policji, wojska, pasjonaci quadów z krapkowickiej OKR ATV  GROUP oraz liczne grono studentów kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” z opolskiego Uniwersytetu WSB Merito, którzy wcielili się w rolę pozorantów, niejednokrotnie wykazując się (leżąc w nocy ukryci w różnych częściach lasu) sporą dawką odwagi i determinacji, za co im w imieniu wszystkich ćwiczących gorąco dziękujemy.

Bezpośrednio przed manewrami, korzystając z gościnności druhów OSP Raszowa, został zorganizowany panel wykładowy, podczas którego zaprezentowaliśmy tematykę wprowadzającą do ćwiczeń, obejmującą m.in. obszary: metodyki działań grup poszukiwawczych realizowanych na terenach otwartych, funkcjonalności panelu koordynacji poszukiwań wraz z dedykowaną aplikacją ratowniczą na telefony komórkowe SIRON, profilowania osób zaginionych, nawiązywania kontaktu z osobami odnalezionymi, jak i przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas manewrów.

Ćwiczenia praktyczne odbywały się na terenie lasów k. Walidróg (obręb Grudzice), gdzie na wyłączonym na ten czas z polowań obszarze 240 ha planiści z OSP JRS Nakło, OPOLSARU i OSP JRS Skarbimierz koordynowali w dwóch sztabach pracę prowadzoną na 54 sektorach przez tzw. Szybkie Trójki Poszukiwawcze, pilotów dronów, kierowców quadów, czy zespoły z psami ratowniczymi. 

Manewry zakończyły się około północy wspólnym ogniskiem, przy którym każdy z ćwiczących mógł się ogrzać oraz posilić pieczoną kiełbasą.
Dziękujemy za wspólne ćwiczenia:

🚒 Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego OSP Skarbimierz
🚒 OSP Raszowa
🚒 Ochotnicza Straż Pożarna w Izbicku
🚒 Ochotnicza Straż Pożarna w Siedlcu
🚒 OSP Brożec
🚒 OSP Kłodnica
🚓 Opolska Policja (Policyjny Klub HDK PCK przy SPPP Opole)
MON – WCR Kędzierzyn-Koźle
🚗 Oddział Rejonowy PCK w Opolu
🏍️ OKR ATV GROUP
🚐 Uniwersytet WSB Merito Opole – wcześniej Wyższa Szkoła Bankowa👉 SIRON – wspierając poszukiwania zaginionych.

oraz za udostępnienie terenu do ćwiczeń:
👉Nadleśnictwo Opole, Lasy Państwowe
👉PZŁ Koło Łowieckie „Bażant” Opole.