Nabór

Chcesz zostać ratownikiem Opolsaru?

Dołącz do nas!

 

Fundacja Opolskie Psy Ratownicze OPOLSAR ogłasza nabór wolontariuszy – kandydatów do Specjalistycznych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych OPOLSAR. Zapraszamy ratowników różnych specjalności, zarówno osoby z psami, jak i kandydatów bez psów.

Szukamy osób:

 

 • pełnoletnich (ukończone 18 lat);
 • z dobrą kondycją fizyczną i psychiczną;
 • otwartych na nowe wyzwania,
 • lubiących pracę w zespole;
 • chcących zdobyć unikalną wiedzę, doświadczenie i umiejętności;
 • chcących wolny czas poświęcić na ćwiczenia, szkolenia, treningi oraz akcje ratownicze;
 • nastawionych na pracę w godzinach nocnych, w różnych warunkach atmosferycznych i terenowych, w lesie, opuszczonych budynkach lub na gruzowiskach;
 • pasjonatów, dla których najważniejszą wartością jest ochrona życia ludzkiego.

Do wyboru są następujące funkcje:

 

 1. PRZEWODNIK PSA RATOWNICZEGO – osoba posiadająca psa, chętna do podjęcia szkolenia ratowniczego (maksymalnie 2-letniego, zdrowego i dobrej motoryce, przyjaznego ludziom, lubiącego się bawić, bez oznak lęku i agresji, najlepiej z grupy psów myśliwskich i pasterskich).
 2. NAWIGATOR – osoba lubiąca pracę w terenie z wykorzystaniem mapy, kompasu i odbiorników GPS, wchodząca w skład zespołu poszukiwawczego z psem ratowniczym lub zespołu bez psa, czyli tzw. szybkiej trójki.
 3. PLANISTA – osoba pracująca w sztabie akcji, lubiąca pracę z programami nawigacyjnymi i planistycznymi, bazami danych, mapami, planująca i koordynująca poprzez łączność radiową pracę zespołów poszukiwawczych w terenie.
 4. PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA – osoba udzielająca wsparcia psychologicznego rodzinom osób zaginionych, jak i osobom uczestniczącym w akcji ratowniczej.
 5. MEDYK – osoba posiadająca wykształcenie medyczne (ratownik medyczny, pielęgniarka, lekarz).

Treningi odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu w weekendy, na terenach leśnych oraz na gruzowiskach (dodatkowo przewodnicy psów ćwiczą na torach przeszkód w naszych ośrodkach szkolenia psów w Nakle i Gwoździcach, a także realizują indywidualne treningi kondycyjne). Kilka razy w roku bierzemy udział w całodniowych lub kilkudniowych szkoleniach teoretyczno – praktycznych z innymi grupami poszukiwawczo-ratowniczymi, Policją, PSP, OSP oraz GR PCK w ramach zawartych porozumień o współpracy oraz umów celowych zgodnych ze statutową działalnością Fundacji.

Aby uzyskać więcej informacji warto skontaktować się z nami mailowo:  opolsar@gmail.com  

Zapraszamy też do śledzenia naszej pracy oraz realizowanych akcji poszukiwawczo – ratowniczych na naszej stronie www.opolsar.pl oraz na portalu FB : www.facebook.com/OPOLSAR