Ośrodki szkoleniowe

OŚRODEK NR 1

Ośrodek Szkolenia i Rehabilitacji Psów Ratowniczych  w Nakle k. Tarnowa Opolskiego

 

Uruchomiony w 2018 roku na powierzchni ponad 20 arów Ośrodek, specjalizuje się w szkoleniu psów ratowniczych w zakresie współpracy z przewodnikiem (posłuszeństwo, rampy, tory przeszkód, wysyłanie kierunkowe) zgodnie z wytycznymi egzaminacyjnymi PSP oraz nauki lokalizacji i oznaczania pozorantów dla psów specjalizacji terenowej i gruzowiskowej. 

 

Jest to Ośrodek całoroczny, całościowo ogrodzony, wyposażony w sztuczne oświetlenie, monitoring wizyjny, węzeł sanitarny, 800m2 wybieg dla psów z systemem automatycznego nawadniania trawy, własny całodobowo monitorowany parking, biuro, etc. Poza pełną bazą szkoleniową dla psów ratowniczych, posiada również infrastrukturę umożliwiającą prowadzenie komercyjnych szkoleń psów pracujących, sportowych, czy towarzyszących (w tym  pełnowymiarowy tor agility oraz tory sensoryczne przeznaczone do socjalizacji i szkoleń szczeniaków).

W czerwcu 2020 roku ruszyła długo oczekiwana inwestycja związana z budową specjalistycznego ośrodka rehabilitacji psów ratowniczych ze strefami przeznaczonymi nie tylko na ich rehabilitację (bieżnie wodne i suche, masaże, lasero, elektro i magnetoterapie, etc.) i strefę spa, ale i mały hotelik, gdzie psy będą mogły zregenerować swoje siły lub oczekiwać na planowane zabiegi fizjoterapeutyczne. Mimo licznych ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 i związanych z tym niezliczonych problemów z dostawą zamówionych materiałów budowlanych, do grudnia 2020 roku udało nam się zamknąć stan surowy, co umożliwia ciągłość realizowania – w niesprzyjających zimowych warunkach – zaplanowanych prac instalacyjno-wykończeniowych. Nadto, do czasu ukończenia części rehabilitacyjnej, nasi wolontariusze aktywnie uczestniczą w różnych kursach i szkoleniach zawodowych przygotowujących do pracy zoofizjoterapeuty (w tym organizowane przez Studium Fizjoterapii Zwierząt we Wrocławiu, pod patronatem Warszawskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej).

  

 

OŚRODEK NR 2

Ośrodek Szkolenia Psów Ratowniczych  

w Gwoździcach k. Krapkowic

 

Ośrodek dysponujący ok. 1 ha zróżnicowanej powierzchni, przeznaczony do szkolenia psów ratowniczych o specjalności gruzowiskowej, na terenie którego powstaje sztuczne gruzowisko z instalacją do lokalizowania mikrozapachów.

Dodatkowo, w niedalekiej przyszłości, planujemy uruchomienie tam nowoczesnej bazy szkoleniowej z miejscami wykładowo-noclegowymi oraz odrębnymi torami do szkolenia nie tylko psów ratowniczych, ale i sportowych. 

Z uwagi na bardzo duży zakres planowanych prac, będzie on udostępniany etapami, choć już teraz służy nam jako miejsce spotkań integracyjnych naszej Grupy, z socjalizacją psów włącznie.