Ośrodki szkoleniowe

Ośrodek Szkolenia Psów Ratowniczych nr 1
w Nakle k. Tarnowa Opolskiego

 

Ośrodek o powierzchni ponad 20 arów, wyspecjalizowany w szkoleniu psów ratowniczych w zakresie współpracy z przewodnikiem (posłuszeństwo, rampy, tory przeszkód, wysyłanie kierunkowe) zgodnie z wytycznymi egzaminacyjnymi PSP oraz nauki lokalizacji i oznaczania pozorantów dla psów specjalizacji terenowej i gruzowiskowej.

Posiada również pełną bazę szkoleniową oraz pełnowymiarowy tor agility, jak i tory sensoryczne przeznaczone do socjalizacji szczeniaków.

W czerwcu 2020 roku ruszyła długo oczekiwana inwestycja związana z budową specjalistycznego ośrodka rehabilitacji psów ratowniczych ze strefami przeznaczonymi na ich rehabilitację (bieżnie wodne i suche, masaże, lasero, elektro i magnetoterapie, etc.wraz ze spa oraz małym hotelikiem, gdzie psy będą mogły zregenerować swoje siły. Mimo licznych ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 oraz niezliczonych problemów z dostawą zamówionych materiałów budowlanych, do końca roku udało nam się postawić stan surowy zamknięty, co umożliwia ciągłość realizowania – w niesprzyjających zimowych warunkach – zaplanowanych prac instalacyjno-wykończeniowych. Nadto, do czasu ukończenia części rehabilitacyjnej, nasi wolontariusze aktywnie uczestniczą w różnych kursach i szkoleniach zawodowych przygotowujących do pracy zoofizjoterapeuty (w tym organizowanych przez Studium Fizjoterapii Zwierząt we Wrocławiu, pod patronatem Warszawskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej).

Ośrodek Szkolenia Psów Ratowniczych nr 2
w Gwoździcach k. Krapkowic

 

Ośrodek dysponujący ok. 1 ha zróżnicowanej powierzchni, przeznaczony do szkolenia psów ratowniczych o specjalności gruzowiskowej, na terenie którego powstaje sztuczne gruzowisko z instalacją do lokalizowania mikrozapachów.

Dodatkowo, w niedalekiej przyszłości, planujemy uruchomienie tam nowoczesnej bazy szkoleniowej z miejscami wykładowymi i noclegowymi oraz odrębnymi torami do szkolenia nie tylko psów ratowniczych, ale i sportowych. 

Z uwagi na bardzo duży zakres planowanych prac, będzie on udostępniany etapami, choć już teraz służy nam jako miejsce spotkań integracyjnych naszej Grupy, z socjalizacją psów włącznie.