Dokładnie rok temu, 23 marca 2022 roku, opolski sąd wpisał do KRS pod numerem 0000962063 stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego w Nakle.

Za nami rok ogromnych wyzwań związanych z tworzeniem jednostki od zera, pozyskiwania sprzętu, zdobywania doświadczeń i naprawdę ciężkiej pracy wszystkich 22 druhów naszej jednostki.

Rok, podczas którego zorganizowaliśmy 29 terenowych i 5 gruzowiskowych szkoleń ratowniczych, a także liczne szkolenia z zakresu: ratownictwa technicznego, planistyki, profilowania osób zaginionych, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ćwiczenia z innymi jednostkami (m.in. OSP JRS Skarbimierz, OSP Rogów Opolski, OSP Stradunia i SZP-R OPOLSAR), podczas których doskonaliliśmy umiejętności w zakresie podstawowych działań pożarniczych oraz planistyki i koordynacji działań specjalistycznych grup poszukiwawczo – ratowniczych, w tym poszukiwań z użyciem psów ratowniczych, quadów z kamerami termowizyjnymi, dronów, szybkich trójek, wykorzystaniem negocjatorów, udzielaniem pomocy przedmedycznej, czy ewakuacji osób rannych.

Nadto – na zaproszenie Komendanta Powiatowego PSP w Kluczborku – uczestniczyliśmy w dużych, powiatowych ćwiczeniach ratowniczych „ROAD 2022” zorganizowanych pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego, obejmujących działania z zakresu ratownictwa technicznego połączone z akcją poszukiwawczą prowadzoną na terenach otwartych, udzielaniem KPP oraz działaniami gaśniczymi (poza jednostkami OSP powiatu kluczborskiego, w ćwiczeniach wzięły również udział siły i środki Komendy Powiatowej PSP w Kluczborku, Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku, Wojskowej Straży Pożarnej w Szumiradzie oraz Lasów Państwowych – Nadleśnictwa: Olesno i Kluczbork).

Przez cały czas staraliśmy się podnosić nasze kompetencje nie tylko w ramach szkoleń wewnętrznych i ćwiczeń ratowniczych, ale również poprzez udział w licznych kursach prowadzonych przez instytucje zewnętrzne: szkoleniu podstawowym strażaków – ratowników OSP, szkoleniu dowódców OSP, ratowników KPP, ratowników FEN K9 CREW, ratowników medycyny pola walki, pilotów dronów NTST-06 (w pełnym zakresie przestrzeni wykraczającej poza zasięg wzroku pilota – BVLOS do 25 kg) oraz kursach zawodowych pilarzy-drwali. Ucząc się nowych rzeczy staraliśmy także dzielić się naszą wiedzą z innymi w ramach licznych kursów dla przyszłych pilotów dronów grup SAR realizowanych przez firmę SNH DRONES, w ramach paneli dot. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpieczeństwa, taktyki i technik działań ratowniczych prowadzonych na terenach leśnych oraz gruzowiskowych (przy tej okazji raz jeszcze dziękujemy Nadleśnictwom Opole, Turawa i Prószków za umożliwienie prowadzenia ćwiczeń na terenach leśnych oraz firmie MARTECH z Krapkowic za użyczanie terenów gruzowiskowych).

Mijający rok to poza przytoczonymi szkoleniami również liczne działania prewencyjne oraz przedsięwzięcia wspierające okolicznych mieszkańców. Nasi dwu i czworonożni ratownicy z 17 pogadankami dot. profilaktyki zaginięć, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i przedweterynaryjnej, wartościami kształtującymi postawy prozwierzęce, czy też pokazami wyszkolenia psów odwiedzili: Wołczyn, Żywocice, Tarnów Opolski, Daniec, Gwoździce, Rogów Opolski, Walidrogi, Pietną, Łubniany, uczestników obozu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP ORW Opole w Turawie oraz niepełnosprawnych podopiecznych Warsztatów Socjoterapeutycznych „Potrafię i jestem potrzebny” w Kup. Wspólnie z pracownikami Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Opolskim uczestniczyliśmy w 3 lekcjach bibliotecznych dla dzieci i młodzieży z Tarnowa Opolskiego i Nakła, wsparliśmy pogorzelców z Walidróg pomagając przykryć plandeką uszkodzony w wyniku pożaru budynek mieszkalny, zabezpieczaliśmy medycznie turniej rycerski Areny Niepokornych i Chorągwi Łęczyckiej w Walidrogach, usuwaliśmy gałęzie zagrażające prywatnym posesjom oraz infrastrukturze PSZOKu, zabezpieczaliśmy orszak św. Marcina zorganizowany przez Rzymskokatolicką Parafię Św. Piotra i Pawła w Nakle, reprezentowaliśmy Gminę podczas jubileuszowej trasy „70 gmin na 70-lecie Radia Opole” czy też zamienililiśmy się w pomocników św. Mikołaja odwiedzając ze słodkościami przedszkolaków z Nakła. Na antenie Radia Opole podczas Międzynarodowego Dnia Psa Ratowniczego zapoznaliśmy słuchaczy z tematyką wykorzystywania psów ratowniczych w poszukiwaniach osób zaginionych, natomiast w TVP3 Opole – wspólnie z przestawicielem Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kluczborku – rozmawialiśmy o udzielaniu pomocy zwierzętom w kontekście zbliżających się wyjazdów wakacyjnych.

Nie sposób również nie wspomnieć o działaniach związanych z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, gdyż od pierwszych dni (wspólnie z ratownikami OPOLSARU) włączaliśmy się różne formy pomocy obywatelom tego kraju – uchodźcom, jak i tym, którzy zostali walczyć za swoją Ojczyznę. Poza wspieraniem polskich służb granicznych w strefie zamkniętej przejścia granicznego w Krościenku-Ustrzykach, pozyskiwaniem i przekazywaniem niezbędnych rzeczy oraz środków medycznych, zorganizowaliśmy konwój humanitarny, podczas  którego dostarczyliśmy do Iwano-Frankiwska, Horodenki i Lwowa prawie 3 tony darów (środków medycznych i medykamentów, sprzętu dla osób niepełnosprawnych, odzieży i drobnego sprzętu dla straży pożarnej, kamizelek kuloodpornych oraz długoterminowej żywności) przekazanych przez: Opolski Oddział Okręgowy PCK w Opolu, Fundację „Pomagamy i Kropka” z Legnicy, firmę „BOSSFIRE sprzęt pożarniczy” z Żywocic oraz Stowarzyszenie „Niepokorni” z Walidróg, które trafiły bezpośrednio do lokalnej obrony terytorialnej, wojskowego biura rekrutacyjnego oraz straży pożarnej. 

Mimo bardzo intensywnego okresu staramy się nie zwalniać tempa widząc, ile jeszcze mamy rzeczy do zrobienia. To daje nam ogromną motywację i siłę na kolejne lata.

Dziękujemy, iż cały czas jesteście z nami. Jeśli chcielibyście wspólnie z nami budować zespół OSP JRS Nakło lub wesprzeć jednostkę w inny sposób, to gorąco Was do tego zachęcamy.