10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Dzień mający na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy będące na świecie najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów. W Polsce w wyniku samobójstw ginie dwa razy więcej osób niż w wypadkach samochodowych. Przekładając to na liczby, każdego dnia życie odbiera sobie 15 osób, a prawie 300 podejmuje takie próby. Samobójstwa są poważnym problemem w dziedzinie zdrowia publicznego, a zapobieganie im jest bardzo trudnym zadaniem. Gdy ludzie doświadczają kryzysu często izolują się od otoczenia, unikają kontaktów i szukania pomocy. Taka sytuacja odbiera im motywację do podejmowania działań pozwalających na pokonanie kryzysu i utrwala fałszywe przekonanie, że nic w ich sprawie nie da się zrobić.

Dlatego tak ważne są zarówno świadomość społeczna, uważność, wrażliwość, jak i niwelowanie poczucia osamotnienia poprzez wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy.

Rozmawiajmy – pytajmy – nie oceniajmy – jednak zawsze reagujmy. Jeżeli potrzebujecie pomocy, macie myśli samobójcze, powiedzcie o tym swoim bliskim. Jeżeli jesteście z tym sami zadzwońcie pod bezpłatne telefony zaufania: 116 111 (dzieci i młodzież – by zadzwonić NIE POTRZEBA zgody dorosłych!) oraz 116 123 (dorośli). Gdy wiecie, że zagrażacie samym sobie lub wiecie, że ktoś z Waszych bliskich chce popełnić samobójstwo nie wahajcie się również zadzwonić pod numer alarmowy 112.