Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim ponownie zaprosiła nas na lekcję biblioteczną zorganizowaną dla Publicznego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie Opolskim.

Poprzednie spotkanie dotyczyło udzielania ludziom pierwszej pomocy, natomiast tym razem porozmawialiśmy o sprawach bliskich naszemu sercu, czyli o psach ratujących zdrowie i życie ludzkie.

Zajęcia poprowadził nasz prezes oraz jego wierny psi partner, border collie Misha, którzy razem od ponad 4 lat tworzą zespół ratowniczy certyfikowany przez Państwową Straż Pożarną. W ramach zajęć przedstawiliśmy dzieciom trudną i długą drogę, jaką muszą pokonać psy i ich przewodnicy, by móc ratować ludzi podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Odpowiadaliśmy na liczne pytania dot. wyposażenia psa i jego przewodnika, procesu doboru i szkolenia psów ratowniczych, motywowania, metodach pracy oraz sposobach informowania przewodnika o odnalezieniu człowieka.

Dzieci nie tylko mogły wysłuchać, ale i zobaczyć na własne oczy pracę Mishy, który szukał jedno z nich ukryte przez pracowników biblioteki między książkowymi regałami.

Jak zawsze przy tej okazji omówiliśmy i przećwiczyliśmy z dziećmi podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy psu, zasady bezpiecznego zachowania w jego obecności, czy też postępowania podczas ataku na człowieka.

Było to wyjątkowe spotkanie, choć w naszej ocenie zdecydowanie za krótkie szczególnie, iż o psach i ich fenomenalnych nosach nakielscy strażacy mogliby rozmawiać godzinami

Foto: Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim.