Ratownicy Sekcji Poszukiwawczej OPOLSARU wrócili z Koźmina Wielkopolskiego, gdzie uczestniczyli w Drugich Ogólnopolskich Manewrach Poszukiwawczo-Ratowniczych pk. NOCNY TROPICIEL 2021.

W pierwszej „piknikowej” części tej imprezy nasi instruktorzy poprowadzili panele tematyczne dot. „Wykorzystania psów tropiących i ratowniczych w poszukiwaniach osób zaginionych na terenach otwartych„, a także „Roli psychologa w grupach poszukiwawczo-ratowniczych„.
Nadto w fundacyjnym namiocie sztabowym realizowaliśmy ogólnodostępne szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i przedweterynaryjnej w zakresie przywracania czynności życiowych w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

Późnym popołudniem rozpoczęły się długo oczekiwane, zakrojone na olbrzymią skalę manewry poszukiwawczo-ratownicze. W działaniach (prowadzonych na rozległych terenach obejmujących 3 powiaty i 6 gmin woj. wielkopolskiego) uczestniczyło prawie 800 ratowników z 85 jednostek i organizacji ratowniczych – w tym służb mundurowych podległych MON i MSWiA -, których to pracę koordynowało jednocześnie kilka mobilnych sztabów.

Dziękujemy grupom z całej Polski za współpracę i zdobyte doświadczenie, druhom z JRS OSP Skarbimierz za wspólne reprezentowanie Opolszczyzny, natomiast organizatorowi – Stowarzyszeniu Szukamy i Ratujemy z Ostrowa Wlkp. za zaproszenie i świetną organizację manewrów.

Do następnego razu.