W ostatnią sobotę nasi ratownicy spotkali się w Turawie z uczestnikami Obozu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ORW Opole, by zapoznać ich z wiedzą dotyczącą poszukiwań osób zaginionych przy pomocy psów ratowniczych.

Poza tematyką związaną z kynologią ratowniczą oraz techniką i taktyką przeszukiwania terenu stosowaną przez grupy poszukiwawczo-ratownicze, młodzi strażacy otrzymali możliwość nabycia praktyki w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej (z prowadzeniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej w oparciu o fantom psa), obserwowania na żywo szkolenia i pracy poszukiwawczej psów ratowniczych, a także wcielenia się w rolę ratowników-nawigatorów z tzw. szybkich trójek poszukiwawczych, by z pomocą urządzeń nawigacyjnych GPS dokładnie przeszukać wyznaczone im sektory leśne. Tym razem w rolę osób zaginionych wcieliło się 6 pluszowych misiów, co znacznie podniosło trudność realizowanego zadania – mimo ogromnego zaangażowania wszystkich grup, tylko jednej udało się odszukać wszystkie ukryte przez nas misie. Znalezione pluszaki ostatecznie trafiły do dowódców poszczególnych zespołów, natomiast najlepsi otrzymali pamiątkowe plakietki OPOLSARU.

Dziękując druhom OSP ORW Opole za zaproszenie mamy nadzieję, iż już w niedalekiej przyszłości część uczestników tego szkolenia zasili szeregi grup poszukiwawczo-ratowniczych. Czekamy na Was.