Za nami kolejny rok wyzwań i ciężkiej pracy…

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. Powód do świętowania mamy więc podwojny, gdyż dokładnie dwa lata temu OPOLSAR wpisano do KRS.

Drugi rok naszej działalności z całą pewnością należy zaliczyć do udanych, gdyż wiele rzeczy udało nam się pomyślnie zrealizowalizować. Warto wymienić dobrze ocenianą, drugą edycję Opolskiego Seminarium Grup SAR „STOBRAWA 2019”, wprowadzenie dogtrekkingu do organizowanego od kilku lat Biegu Tarnowskiego, przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń (m.in. dla WOPR, PSP, OSP, Policji), a także szeregu spotkań z młodzieżą i seniorami, podczas których staraliśmy się przybliżać tematykę profilaktyki pogryzień przez psy, profilaktyki zaginięć oraz – co bliskie naszemu sercu – kynologii ratowniczej. Jedno z ważniejszych takich spotkań z młodzieżą miało miejsce podczas 16 edycji kluczborskiej Kampanii Profilaktycznej „Stop Narkotykom – Żyj z Pasją” (byliśmy tak podczas poprzedniej edycji i pewnie wrócimy w następnych, gdyż cel jest szczytny).
Dodatkowo dla 120 uczniów z placówek szkolnych znajdujących się na terenie gminy Tarnów Opolski realizowaliśmy zadanie publiczne z zakresu ratownictwa i ochrony ludności, poszerzając ich wiedzę o zagadnienia z zakresu nawigacji, topografii, terenoznawstwa oraz funkcjonowania grup poszukiwawczo-ratowniczych, działających w oparciu o zespoły ratownicze z psami.

W wielu miejscach przecieraliśmy ślady, inne powodowały, iż OPOLSAR zaczął być rozpoznawalny i pozytywnie postrzegany. To w końcu rok zacieśnienia współpracy z opolską Policją – co skutkuje pełną dyspozycyjnością do realizacji poszukiwań osób zaginionych w terenach niskozurbanizowanych. Co ważne, do działań tych dysponowała nas nie tylko Policja, ale i PSP (w ramach KSRG), gdzie nasz pies ratowniczy Misha – jako jedyny na Opolszczyźnie – wchodził w skład rozwiązanego w tym miesiącu Zespołu Poszukiwawczego Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Drugi rok naszej działalności to również sprzęt, który otrzymaliśmy lub kupiliśmy z otrzymanych darowizn lub środków pozyskiwanych w ramach realizowanych programów lub zadań publicznych (m.in. radiostacje i inny sprzęt łączności, urządzenia GPS, lokalizatory dla psów, kaski) lub przeszkody, które – dużym nakładem czasu – samodzielnie wykonaliśmy w naszym Ośrodku Szkolenia Psów Ratowniczych.
To też pierwszy pies tropiący, którego zakup został sfinansowany w otrzymanej darowizny celowej od tarnowskiego Stowarzyszenia FLOS. Raz jeszcze wszystkim darczyńcom, za okazywane wsparcie, gorąco dziękujemy.

Kończący się okres to również olbrzymi bagaż doświadczeń związany z udziałem w licznych szkoleniach, manewrach, czy treningach z innymi grupami. Z ważniejszych wymienimy organizowane 3-krotnie w 2019r. manewry gruzowiskowe z Grupą Ratownictwa PCK w Opolu (w lipcowym uczestniczyli dodatkowo instruktorzy z PSP i OSP w Gdańsku), czerwcowe warsztaty manewrowe pk. „Zguba” organizowane przez KP PSP w Kluczborku, czy też duże manewry poszukiwawcze w ramach 2-dniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej w Ostrowie Wielkopolskim organizowane przez ostrowską grupę „Szukamy i Ratujemy”.

Przed nami wiosenny nabór kandydatów do OPOLSARU, kolejne ambitne plany i wyzwania, o których pisać nie będziemy, aby nie zapeszyć 😉.

Raz jeszcze dziękujemy, że cały czas jesteście z nami oraz mocno trzymacie za nas kciuki 👍.