Co 40 sekund ktoś na świecie popełnia samobójstwo. Co 3 sekundy jest podejmowana taka próba. Każdego roku w wyniku śmierci samobójczej życie traci więcej osób, niż w wypadkach drogowych.

O zagrożeniach związanych z kryzysem psychicznym, o tym, że proszenie o pomoc to żaden wstyd, o możliwych formach wsparcia, reagowania, czy sile zwykłej rozmowy rozmawiali z mieszkańcami Opolszczyzny psycholodzy i psychoterapeuci w ramach zainaugurowanej w Opolu ogólnopolskiej akcji „Miesiąc dla zdrowia psychicznego”.

Ten dzień rozpoczął również w Opolu ogólnopolską akcję „Stop Samobójstwom! Życie ma sens”, podczas której – w trakcie najbliższego miesiąca – wszystkie osoby mające problemy lub w swojej rodzinie mają osoby, które mogą cierpieć na depresję lub różnego rodzaju schorzenia psychiczne uzyskają nieodpłatnie specjalistyczną pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną.

Jako fundacja ratownicza od kilku lat obserwujemy coraz częstsze dysponowanie grup poszukiwawczych do działań związanych z różnymi próbami samobójczymi, stąd też wiemy, jak ważny jest to temat oraz jak fundamentalne znaczenie ma przygotowanie kadr ratowniczych do profesjonalnego udzielenia wsparcia psychicznego osobom znajdującymi się w kryzysie, jak i członkom ich rodzin. Nadto w strukturach OPOLSARU od samego początku działa pion Wsparcia Psychologicznego, który zawsze aktywnie włącza się w projekty obejmujące różne formy udzielania profesjonalnego wsparcia psychologicznego.

Dziękujemy licznie przybyłym mieszkańcom Opola za wiele ciekawych rozmów dot. funkcjonowania specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych, szkolenia psów, jak i aktywny udział w naszych pokazach z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz okazywane na każdym kroku wyrazy sympatii.
Cieszymy się, iż OSP JRS NAKŁO – wspólnie z ratownikami i psychologami OPOLSARU – mogli dołożyć małą cegiełkę do tej niezwykle ważnej w obecnych czasach inicjatywy, przy okazji reprezentując Gminę Tarnów Opolski, w której podejmuje się szereg działań ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa jej mieszkańców.

Dziękujemy za zaproszenie UM Opole i Oddział Rejonowy PCK w Opolu, a także licznie zgromadzonym na opolskim Rynku organizacjom, w tym:
Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu
Fundacja Rozwoju Społecznego SPINACZ,
Fundacja Terapia to NIE WSTYD,
Zespół Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu,
Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu,
Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie,
Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej 50+,
Quisisana,
Fundacja GRINGO.